Výzkumy

Rizikové chování: S čím experimentují české děti? - studie HBSC, Univerzita Palackého

Rizikové chování: S čím experimentují české děti? - studie HBSC, Univerzita Palackého v Olomouci

Zdroj: webové stránky Zdravá generace a HBSC studie

Autoři: výzkumný tým studie HBSC pod vedením Michala Kalmana

Epidemiologická studie HBSC se zabývá širokým spektrem aspektů životního stylu dětí mladých lidí v Česku a dalších bezmála 50 zemích na celém světě; vzniká ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Řešitelský tým z Univerzity Palackého v Olomouci dlouhodobě sleduje faktory ovlivňující zdraví českých školáků ve věku 11, 13 a 15 let. V aktuálním výzkumu byla sesbírána data od téměř 15 000 českých školáků na 250 školách různého typu.
České děti objevily vaping a stále více holdují energetickým nápojům – za poslední čtyři roky se zdvojnásobila jejich pravidelná konzumace především u dívek. Naopak méně než dříve pijí školáci alkohol a snižuje se také obliba klasických cigaret a marihuany. Na okraji zájmu nejmladší generace se zatím nacházejí „nové látky“, jakými jsou nikotinové sáčky, zahřívaný a žvýkací tabák či kratom.

Tisková zpráva (21. 03. 2024)
Shrnutí výsledků studie
Informace k HBSC studii
Článek věnovaný studii HBSC v časopisu STATISTIKA a MY č. 2/2024, str. 34-35

 

Sociální pedagogové v českých školách – výzkumná zpráva

Sociální pedagogové v českých školách – výzkumná zpráva

Zdroj: odborný časopis Sociální pedagogika | Social Education, 11(2), 2023

Autoři: Jan Šmída, Tomáš Čech a kol.

Bezmála dvě desetiletí se vede odborná diskuze ohledně uplatnění sociálního pedagoga ve škole, s čímž souvisí zavedení pozice do katalogu profesí. Sociální pedagog může efektivně cílit na aktuální problémy škol a jeho potřeba se s akcelerujícím vývojem společnosti neustále stupňuje. Nabízí podporu a spolupráci všem pedagogickým pracovníkům školy a činitelům edukačního procesu a přináší novou perspektivu řešení problémů.

Plné znění výzkumné zprávy na stránkách odborného časopisu Sociální pedagogika | Social Education ZDE

Další články...