Výsledky šetření CSSP/PCPP: Nouzový stav a PPRCH

Výsledky šetření CSSP/PCPP: Nouzový stav a PPRCH

Výsledky šetření o dopadech nouzového stavu v důsledku koronaviru mezi poskytovateli školské primární prevence rizikového chování 
CSSP-PCPP, květen 2020
 
V průběhu jara letošního roku se celá česká společnost musela vyrovnat s výskytem koronaviru SARSCoV-2, který způsobuje onemocnění COVID‑19. Jeho šíření po světě přineslo bezprecedentní míru opatření a omezení. Pro problematiku školské primární prevence bylo stěžejní zejména uzavření škol a přechod na „vzdělávání na dálku“. 
Pražské centrum primární prevence (http://www.prevence-praha.cz/) poskytovalo své služby také během nouzového stavu. Jednalo se zejména o metodickou spolupráci se školami a pedagogickopsychologickými poradnami. Ve spolupráci s oddělením prevence MHMP byl také do škol šířen informační leták s názvem Učitelé v době koronaviru (10 doporučení pro pedagogy). 
 
O zákazu osobní přítomnosti žáků a studentů při vzdělávání na českých základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách se rozhodlo bezprostředně po jednání Bezpečnostní rady státu mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví (č. MZDR 10676/2020-1/MIN/KAN) vydaným dne 10. března 2020. Od 11. března proto zůstaly školy pro žáky a studenty zavřené, přestože jejich vzdělávání muselo pokračovat. 
Toto opatření se přímo dotklo přibližně 1,7 milionu žáků a studentů, z nichž nejvíce je žáků základních škol (953 000). Opatření zásadně ovlivnilo práci pedagogů, ale i nepedagogických pracovníků ve školství. Do vzdělávání dětí byli v daleko větší míře vtaženi rodiče, zároveň byla řada rodin negativně ovlivněna omezením části ekonomiky, nuceným uzavřením živností, obchodů a provozů či zastavením činnosti sociálních služeb a neziskových organizací.
 
Nás zajímalo, jak se celá situace promítne do činností poskytovatelů školské primární prevence rizikového chování, proto jsme vybrané poskytovatele dne 19. dubna 2020 oslovili s prosbou o vyplnění on-line dotazníku, který jsme pro tyto účely připravili. 
Tato zpráva přináší komentované výsledky tohoto šetření. Zpracovateli zprávy jsou odborný výzkumný pracovník Roman Petrenko (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) a psycholožka Lucie Myšková (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).
 
Výsledky šetření naleznete ZDE